Neustlaná postel

Fakt103Vědci zjistili, že když si ráno po sobě neustelete postel, tak Vás sice někdo může obvinit z lenosti či bordelářství, ale děláte vlastně něco pro své zdraví. Výzkum totiž prozradil, že ačkoliv neustlaná postel nevypadá dobře, běžní prachový roztoči v ní přímo trpí! Jde o tytéž roztoče, kteří jsou častou příčinou astmatu a různých alergií.

Studie Kingston University zjistila, že roztočům teplé a suché prostředí neustlané postele vůbec nedělá dobře. Průměrná postel přitom může být domovem až jednoho a půl milionu prachových roztočů. Roztoči, kteří jsou cca 420 mikrometru velcí, tedy spíš hodně malí, se živí šupinkami lidské kůže a vylučují alergeny, které potom během spánku vdechujeme. Teplé a vlhké podmínky obydlené postele jim vyhovují, ale když je v posteli sucho, roztoči vyloženě strádají.

Vědci proto vytvořili počítačový model, kterým znázornili, jak určité změny v bytě mohou ovlivnit počet roztočů v postelích.

“Víme, že roztoči přežívají tak, že si berou vlhkost ze vzduchu. Něco tak prostého, jako je během dne nezastlaná postel, může vést k dostatečnému vysušení ložního prádla a matrace, aby se roztoči dehydrovali a uhynuli,” říká autor studie, doktor Stephen Pretlove.

Výzkum doktora Pretloveho by mohl snížit výdaje na léčbu roztoči způsobených nemocí, které jen v Anglii činí 700 milionů Liber ročně.
Pokud ovšem ve Vašem domě panuje vlhkost všeobecně, tak by bylo možná lepší se poohlédnout po nějakém ,,vědečtějším“ řešení hodném 21. století. Není třeba chodit nikam daleko. Jedna česká firma (Nano Space) se vydala do boje proti roztočům za pomocí nanotechnologií a přišla na trh s roztočovzdornými povlaky a dokonce plyšáky, které si můžete pořídit z pohodlí domova zde.

Takže až Vám příště někdo vynadá, že nemáte ustláno, tak můžete říct, že bojujete proti roztočům ;)

Zdroje pro tento fakt: (ENG – bbc.co.uk