Mobil a krční páteř

Fakt104

Nová studie publikovaná v časopise Surgical Technology International zjistila, že používání mobilu může zatížit Vaší páteř až o dalších 22.5 kilogramů v závislosti na tom, pod jakým úhlem na displej koukáte (jak nízko telefon držíte). To může mít z dlouhodobého hlediska velmi negativní vliv na Vaše zdraví.

Ztráta přirozeného zakřivení krční páteře vede k jejímu postupně vzrůstajícímu přetěžování a namáhání. Píše autor studie Dr. Kenneth K. Hansraj

Vaše páteř je nejšťastnější, když jsou Vaše uši v rovině s rameny a Vaše lopatky jsou stažené. Jakýkoliv jiný způsob držení těla přidává nepřirozený tlak na páteř.

Tento nepřirozený tlak může vést k předčasnému opotřebení a degeneraci páteře, což může vyústit až v nutnost chirurgického zákroku.

Ve své studii Hansaj vypočítal, jak náročné je pro Vaši páteř vyrovnávat náklon hlavy při zaobírání se mobilním zařízením. Při nulovém náklonu se klidové zatížení rovná váze Vaší hlavy (tj. cca 4.5 kg). Nicméně s každými 15ti stupni náklonu se zátěž zvyšuje. Při náklonu 15 stupňů pociťuje člověk (respektive jeho krční páteř) zatížení 12 kilogramů; při 30 stupňovém náklonu je to již 18 kilogramů a při 45 stupních 22 kilogramů. Při úhlu čtení 60 stupňů, jde o skoro až neuvěřitelných 27 kilogramů váhy na Vaší krční páteř.

mobil
Spousty lidí a především mladší generace, v podstatě vyrůstají v této nepřirozené pozici. Velká část zábavy v dnešní době je odkázána na nějaký druh displeje, a pokud to není televize nebo monitor počítače, tak je to většinou tablet nebo chytrý mobilní telefon, který uživatel drží v ruce. Bohužel aby uživatel na displej v ruce viděl, musí sehnout hlavu. Jedním z odhadů je, že průměrný člověk používá tyto zařízení 2 až 4 hodiny denně. To znamená, že má ohnutý krk něco mezi 700 a 1400 hodinami ročně. U dětí středoškolského věku to do maturity může být až 5.000 hodin!

Tyto technologie samozřejmě z dnešního stylu života vyřadit nedokážeme, ale pokud tento článek třeba zrovna náhodou čtete na jednom z mobilních zařízení, tak alespoň zvedněte ruku o něco výše, páteři se tím značně uleví.

Zdroje pro tento fakt: (ENG – studie) (ENG – medicaldaily.com)