Černý humor

www.hustyfakta.czMáte rádi černý humor? Máme pro Vás dobrou zprávu!

 

Vytříbený smyls pro tzv. černý humor je známkou vysoké inteligence a dalších pozitivních charakterových rysů. K tomuto závěru došel nedávno výzkum Vídeňské univerzity.

 

Tento výzkum čítal reprezentativní vzorek 156 účastníků (mužů a žen o průměrném věku 33 let), kteří podstoupili klasický IQ test a následně byli podrobeni prezentaci 12 komixových kreseb německého kreslíře Uli Steina, které měli vcelku temný podtext.

 

Abychom přiblížili podstatu těchto ilustrací, tak jedna například vyobrazovala pár (muže a těhotnou ženu) ke kterému promlouvá doktor se slovy:

,,Začneme tou dobrou zprávou, Vaše dítě vždycky najde místo na parkování.“

 

Bezesporu každý na takovýto vtip reaguje jinak, ale pokud jste se pousmáli, tak nejspíše holdujete takzvanému černému humoru. Máme pro Vás dobrou zprávu! Dle výsledů studie (zde) lidé, kteří ocení a chápou takovýto druh humoru, nejenže mají vysoké IQ, ale také mají mnohem menší sklony k agresivitě, špatným náladám a jsou lépe vzdělaní.

 

Ti respondenti, kteří absolutně nesnášeli takovéto vtipy, měli průměrné IQ spolu s nejvyššími sklony k agresi a nejsilnějšími výkyvy nálad / depresemi.

 

Černý humor je komplexní formou humoru a vyžaduje vyšší kognitivní zpracování informací a jejich korelací.

 

Takže se nebojte, pokud podobnému humoru holdujete, nejste zlí či špatní lidé, jen o trošku chytřejší než průměrný Lojza ;)

 

 

Zdroje pro tento fakt: (ENG – link.springer.com) (ENG – digest.bps.org.uk)