Wilhemův výkřik

Fakt107

Takzvaný Wilhemův výkřik se je svátým grálem všech filmových zvukařů a taktéž takovým vtípkem pro zasvěcené. Po úvodním debetu se na něj trošku pozapomnělo, ale v 70. letech byl oprášen a stala se z něj žijící legenda. Objevil se v Hvězdných Válkách, Titaniku, Pánovi Prstenů, Pirátech z Karibiku, Indiana Jonesovi a více než třech stech dalších filmech.

Takže o co přesně jde? S největší pravděpodobností jste ho již slyšeli, ale nevěděli jste, že je to on! Wilhemův výkřik je zvukový efekt, který se vyskytuje jak v multi-milionových kasovních trhácích, tak v naprostých propadácích s nejnižším rozpočtem. Wilhemův výkřik proniká do filmové tvorby již více než než 60 let a pořád se mu daří. Většinou nastává jeho čas, když někoho ve scéně střelí, bodnou nebo když někdo padá z velké výšky. Poprvé byl tento efekt použit ve scéně z westernového filmu Distant Drums  jako výkřik v pasáži kde skupinka vojáků prochází bažinou a jednoho z nich čapne a odvleče aligátor.

Jak je to obvyklé u mnohých zvukových efektů, tak tento výkřik byl nahrán ve zvukové m atelieru s jednoduchou instrukcí: ,,Udělej zvuk, jako když člověka kousne aligátor a on zakřičí! Celkem bylo nahráno šest výkřiků na jeden záběr a až pátý z nich byl právě náš legendární Wilhemův Výkřik. Ostatní se použili jako doprovodné výkřiky dle potřeby během filmu.

Po svém debutu v roce 1951 se stal tento zvukový efekt běžnou částí knihovny zvukového repertoáru studia Warner Brothers a byl nadále používán filmaři při výrobě filmů v tomto studiu. Během 70. let si skupinka zvukových designerů (včetně Bena Burtta) z filmové školy USC v Americe všimla, že slýchá dost často jeden a tentýž zvuk napříč filmy. Tomuto zvuku začali přezdívat Wilhemův Výkřik na základě filmové postavy vojína Wilhema z filmu The Charge at Feather River, ve kterém zvuk poznali ve výkřiku tohoto vojína (zvuk vydá po té, co ho zasáhne do nohy indiánský šíp).

Každý ze studentů poté v následujících letech propašovával tento zvuk do filmů na kterých v pracoval jako takový interní vtip skupiny. Tradice se dále rozšiřovala a s postupem času se k ní přidal i Peter Jackson a Quentin Tarantino stejně tak jako nespočet dalších osobností z filmového průmyslu. Nyní ho můžete najít již ve více než 300 filmových dílech a tento počet ještě nejspíš zdaleka není konečný.

Zdroje pro tento fakt: (ENG – wiki.org) (ENG -mentalfloss.com)