Tumbleweed

Fakt83

Původně se v Americe Tumbleweed (laskavec bílý) vůbec nevyskytoval. Byl zavlečen do Jižní Dakoty při dodávce lnu v roce 1870. Avšak dík ideálním podmínkám a naprosté absenci jakéhokoliv konzumenta ze zvířecí říše (dobytek laskavec bílý vůbec nežere) se rapidně rozšířil.

Za svůj kolonizační úspěch vděčí Tumbleweed především svému reprodukčnímu mechanismu. Po dovršení životního cyklu se Tumbleweed oddělí od kořenů a nechá se unášet větrem po krajině (v této fázi jsme ho většinou potkávali ve westernech). Cestou všude až čtvrt milionu semen. Každé sice nevyklíčí v novou rostlinu, ale i minimální procentuální úspěšnost znamená razantní nárůst populace tohoto plevele.

Seschlé Tumbleweedy se většinou nahromadí na jednom místě a představují pro obyvatelstvo velké požární nebezpečí. Proto většina měst jihozápadu vynakládá nemalé finanční prostředky na odklízení těchto nevítaných návštěvníků.

Zajímavé řešení této problematiky nabízí Dana Bernerová, která se svým týmem zušlechtila parazitickou houbou, která, pokud by se vypustila do tamního ekosystému, dokáže postupem času Tumbleweed úplně vyhladit. Testy ve skleníkovém prostředí se zdají býti velmi dobré, avšak finální slovo k nasazení této razantní metody musí posvětit Americká vláda.

Takže kdo ví, možná že již za pár let bude tento věčný společník westernových postav v Americe již minulostí…


Zdroje pro tento fakt: (ENG – wiki.org) (ENG – popsci.com) (CZ – wiki.cz)

Comments are closed