Líbání

Fakt86Primáti, lvi, ptáci, losy a dokonce i sloni … všichni se líbají. Opičky Bonobo se dokonce líbají s otevřenými ústy. A lidé?

V průměru našeho života strávíme až 2 týdny líbáním.

Věda o líbání má dokonce svůj vlastní název: philematologie. Výzkumy na toto téma z americké asociace (American Association for the Advancement od Science) ukazuje na to, co mnozí již dlouho tušili – líbání je pro vás dobré.

Líbání spaluje kalorie, přesně tedy 2-3 kalorie za minutu, abychom byli přesní. Líbání Vám dokonce pomůže zhubnout (alespoň podle profesora Bryanta Stamforda, který je současně ředitelem v centru podpory zdraví na Louisvillské Univerzitě. Říká, že: ,,během opravdu, ale opravdu vášnivého polibku, můžete spálit dvě až tři kalorie za minutu – což je dvojnásobná rychlost metabolismu”. Jeho výzkum tvrdí, že tři vášnivé polibky denně (každý trvající nejméně 20 sekund) mohou způsobit, že ztratíte během měsíce celé kilo váhy. Konečně dieta, která se dá zvládnout! ;).

Dlouhé polibky jsou také prospěšné pro náš oběhový systém. Při líbání se naše tepová frekvence může vyšplhat až na 110 tepů za minutu. Vaše srdce se rozbuší před, během a zůstane aktivnější i chvilku po polibku. Naše plíce začnou pracovat usilovněji, což má za následek zvýšení počtu nádechů a výdechů až na 60 vdechů za minutu ve srovnání s obvyklými 20 vdechy. Takovéto ,,větrání” je dobrým preventivním prostředkem v boji proti plicním chorobám.

Takže líbání je dobré pro Vaše srdce. Vytváří adrenalin, který způsobuje, že vaše srdce začne pumpovat více krve do celého těla. Bylo vědecky potvrzeno, že díky tomu časté líbání stabilizuje kardiovaskulární aktivity, snižuje krevní tlak a cholesterol.

Během polibku, bude taktéž do těla uvolnění několik hormonů, které způsobují stav pohody, radosti a / nebo i vzrušení. Hlavní hormon z nich je dopamin. Náš mozek dostane signál k produkci oxytocinu, hormonu, který nás nutí cítit se dobře. To je vědecký fakt, tímto nás v podstatě naše biologie nutí po jednom polibku, chtít hned další.

Je také známo, že líbání je dobrým uvolněním od stresu. Kromě použití polibku jako skvělého způsobu k udobření se po hádce, jede také o skvělý prostředek pro snížení hladiny hormonu kortizolu v těle. Kortizol je hormon přímo spojený se stresem, snížením jeho hladiny v tělese zmírňuje pociťované napětí. Líbání se tak dá považovat za kvalitní náhradu meditace, která má obdobné účinky na hladinu tohoto hormonu.

Máte někdy pocit závratě při polibku? Během vášnivého polibku se naše cévy rozšíří a náš mozek získává mnohem více kyslíku, než je obvyklé. Tváře více zčervenají, tep se zrychlí a zorničky se rozšíří (což může být také jeden z důvodů, proč mnozí lidé při polibku zavírají oči).

A dobrá zpráva pro ty, kterým přijde líbání nehygienické – pokud zrovna Váš partner nedisponuje nějakou vyloženě bující nakažlivou chorobou (jakou je například chřipka či žloutenka) tak se není čeho bát. Vaše ústa se sama chrání prostřednictvím produkce slin, které obsahují silný chemický antibakteriální mix, ten se spolehlivě postará o vaší bezpečnost a zdraví!

 

Zdroje pro tento fakt: (ENG – wiki.com) (ENG – two-views.com) (ENG – tandfonline.com)

Comments are closed