Obrana japonské včely medonosné

Fakt92Jde o speciální způsob obrany japonské včely medonosné a jejího úlu před agresivním predátorem – sršní mandarínskou. Jedna obří Sršeň mandarínská (Vespa mandarinia japonica) dokáže zabít 40 včel medonosných za minutu. Malá skupina těchto sršňů dokáže zdecimovat celou včelí kolonii. Jde jim totiž o larvy žijící v plástvích a k těm je včely medonosné nepustí, dokud budou naživu. U japonských včel medonosných se však vyvinul speciální způsob obrany proti těmto ultimátím zabijákům.

Namísto marného bodání vetřelce se včely v roji (který čítá až 500 jedinců) vrhnou na sršně, obalí ho vlastními těly a začnou se usilovně třepat. Tím zvýší teplotu uvnitř vzniklého chumlu na více než 47 stupňů a v podstatě vytvoří jakousi živoucí pec. Zatímco včela medonosná dokáže snášet teplotu až 48-50  ºC, sršeň mandarínská nevydrží více než 44-46 ºC a upeče se zaživa. Tak velkou koncentrací včel na jednom místě se zvýší i podíl oxidu uhličitého ve vzduchu uvnitř chumlu a sršeň je tak ještě více oslabena.

Na následujícím videu si můžete prohlédnout japonské včely medonosné, jak zachrání svůj úl před jistou zkázou.

Základní fakta o sršni mandarínské:

Kusadla ostrá jako nůžky

6 mm dlouhé žihadlo dopravující jed, který dokáže ochromit CNS a způsobit smrt člověka

Dokáže vystříknout kyselinu do obličeje (když zasáhne oko, tak rozpustí tkáň a oslepnete)

1 sršeň dokáže zmasakrovat 1.000 medonosných včel

Zabije průměrně 30-40 Japonců ročně

Dorůstá i více než 4,5 cm

Uletí až 100 km za den

Evropské včely medonosné nesledují hustý fakta a ještě se o této možnosti obrany nedozvěděly, takže jejich kolonie jsou proti těmto obrněným kolosům prakticky bezmocné a nedokáží se bránit. Snad to časem někde okoukají, jinak dopadnou jako těchto 30.000 včel…

Zdroje pro tento fakt: (ENG sciencedaily.com) (ENG – ifls.com) (ENG – wiki.com)