Sobí oči

Fakt109

Sobí oči mění barvu s měnícím se ročním obdobím, v létě jsou zlaté a v zimě modré.

To, že sobí zrak je velmi zvláštní věděli severští lovci již dávno, ale až nedávná studie profesora Glena Jefferyho to prokázala širší veřejnosti, norští lovci mu totiž poslali pár sobích očí ke studiu! Z prve se tímto podnětem profesor nechtěl vůbec zabývat a oči si takzvaně ,,odložil“ stranou. Ovšem když na ně za měsíc znovu narazil (nejspíše při jarním úklidu), tak ho ten rozdíl přímo šokoval.

Sobí oči

„Nejde o žádnou nepatrnou změnu a skoro mě to srazilo ze židle, když sem to uviděl. Jsem si jistý, že nic podobného nebylo nikdy u žádného ze savců zaznamenáno, natož u takto obrovského druhu, který žije v tak náročných podmínkách,“ řekl prof. Jeffery.

Tato změna pomáhá sobům vyrovnat se s úbytkem světla v zimě, kdy v Arktidě vládne dlouhá noc a každý foton se cení. Změna zbarvení se odehrává ve vrstvě tkáně zvané tapetum lucidum, která leží za duhovkou a která odráží viditelné světlo zpět do duhovky, čímž napomáhá zvyšovat množství světla, které se dostane k fotoreceptorům. Je to ta část oka, která mu dává duhový lesk a způsobuje efekt svítivých očí v noci (pokud na ně posvítíte světlem – jak známe např. u koček či srnek). Lidé tuto vrstvu v oku nemají. Díky přechodu na modré zbarvení vidí sob mnohem lépe (dokonce i ultrafialové světlo) a dokáží z větší dálky identifikovat nebezpečí či potenciální potravu.

Zdroje pro tento fakt: (ENG – wired.co.uk)