Slon

Fakt112Dospělý slon nedokáže skákat. Není to však jediný savec, s tímto handicapem! Stejně je na tom i nosorožec hroch a lenochod! Ale zpět ke slonům…

 

Mládě slona sice ještě vyskočit dokáže, zejména pokud se cítí něčím náhle ohrožené, leč dospělého slona ve skoku nepřistihnete jakkoliv dlouho se o to budete pokoušet. Jednak je to z důvodu toho, že váha dospělého slona je příliš velká na to, aby jeho končetiny zvládly přetížení při dopadu (proto slon i při běhu musí mít vždy alespoň jednu končetinu na zemi), ale také proto, že sloní nohy se vyvinuly s důrazem na co největší sílu a obětovali pružnost. Taktéž sloní kosti jsou uspořádány způsobem, který nedovoluje slonům dostatečně ohnout nohy, aby vyvinuly ,,tah“ potřebným k vymrštění těla do skoku.

 

Dalším faktorem je to, že dospělý slon nemá v přírodě, díky své velikosti a robustnosti, potřebu uskakovat či prchat. V podstatě jediný, kdo dokáže zdravého dospělého slona zabít je člověk. (Tygr či smečka lvů dokáže slona sice skolit, ale v drtivé většině případů jde o mládě či nemocného jedince).

 

Taktéž k překonání překážek slon v přírodě žádnou extra obratnost nepotřebuje. Cestu si buď prorazí, nebo vydupe a s kmenem stromu si v případě potřeby také snadno poradí. Proto se evoluce rozhodla skákání u dospělých slonů vynechat a soustředit se na jiné aspekty vylepšování schopnosti přežít.

 

Jedinou komplikaci pro slona tak představuje příkop. Právě příkopem se často ,,oplocuje“ území, kam by lidé raději slony nepouštěli. Aby byl ale tento příkop účinný, musí být minimálně dva metry hluboký, dva metry široký od jednoho horního okraje k druhému a metr a půl široký na dně.

 

Ovšem díky tomu, že sloni jsou mnohdy chytřejší než dnešní průměrný nezbeda docházející do základní školy, dokáží si i s příkopem poradit, pokud na se na druhou stranu opravdu chtějí dostat. Prostě nasbírají dostatek předmětů v okolí a příkop zaplní. Jakmile si vyzkouší, že příkop je již dostatečně zaházený, přejdou na druhou stranu a s chobotem nahoře si jdou zase po svém.

Zdroje pro tento fakt: (ENG – cbsnews.com) (ENG – independent.co.uk)