Díky výkupní ceně skoro 300 000 Kč za jeden litr drahocenné krve kraba trnitého podstoupí čtvrt milionu těchto krabů ročně nepříjemnou (a pro některé i smrtelnou) proceduru odběru krve.
Proč je ale krabí krev tak vysoce ceněná?
Má totiž, oproti lidské krvi, pozoruhodné antibakteriální vlastnosti! Už na první pohled si každý všimne nejvýraznější rozdílu a to sice toho, že krev kraba trnitého je světle modrá. Vděčí za to přítomnosti hemocyaninu, který u krabů přenáší v krevním řečišti kyslík (na rozdíl od našeho hemoglobinu). Namísto bílých krvinek bojujících s infekcemi mají krabi amébocyty a atlantický krab trnitý (Limulus polyphemus) má v těle tak dokonalý mix látek, že je z hlediska medicíny nedocenitelným. Jeho dokonalost ho paradoxně po 450 milionech let vývoje ohrožuje na životě nejvíce, protože co si budeme nalhávat, za 300 000 korun lidé udělají krabům ledacos…
Amébocyty kraba trnitého koagulují již při tak malé koncentraci bakteriální kontaminace jakou je 1 částečka bakterie ve 1,000,000,000,000 normálních buněk a co je ještě důležitější je, že celá reakce trvá 45 minut a ne dva dny jako u savců. Právě toho ve velkém využívají farmaceutické firmy, které v krvi krabů testují své vybavení a vakcíny před použitím, bez tohoto procesu by nejspíše mnoho lidí zahynulo v důsledku infekcí. Bohužel tento koagulant zatím nedokážeme synteticky vyrobit a tak jediným zdrojem jsou v současnosti právě krabi :(
Naneštěstí nadměrné ,,vysávání” krabů v severní Americe vedlo k velkému snížení krabí populace a stalo se velmi znepokojujícím trendem. V zájmu zachování tohoto druhu krabů se odebírá cca 30% krve z každého kraba a následně je krab opět vypuštěn do moře. Zbývající množství krbe by teoreticky krabovi mělo stačit k přežití, odhaduje se, že i tak 10-30% krabů po vypuštění umírá. Navíc samičky krabů, které absolvovaly odběr, mají mnohem menší schopnost reprodukce. Bohužel, jak již bylo zmíněno na začátku, 300 000 Kč za litr této vzácné tekutiny je pořád pro mnoho lidí lákadlem ospravedlňujícím v podstatě cokoliv.
Při takto zajímavé ceně se samozřejmě nabízí možnost kraby chovat v zajetí, ještě než se na to vrhnete, tak vězte, že se to zatím nikomu nepodařilo (a zkoušeli to mnozí). Spekuluje se, že tomuto druhu vyhovuje pouze nějaká doposud neidentifikovaná látka v písku či bahně a při absenci této látky se rozmnožování krabů nedaří.
Jak takové průmyslové odsávání krve probíhá, můžete zjistit na následujícím videu:
Zdroje pro tento fakt: (ENG – theatlantic.com) (ENG – iflscience.com) (ENG – inhabitat.com)
You must be logged in to post a comment.