Zmrzlý hřbitov

sablon59

Začneme párem obecných faktů:

Mount Everest je nejznámější horou světa s výškou 8848 metrů nad úrovní moře. První zdokumentovaný úspěšný výstup na horu se uskutečnil 29. května roku 1953. Toho dne se podařilo dvou mužům (Tenzingu Norgayovi a Edmundu Hillaryovi. Od této doby se mnozí pokoušejí jejich úspěch zopakovat, některým se to podaří, ale někteří zaplatí daň nejvyšší. Od roku 1922 si Mount Everest vyžádal již nejmén 255 lidských životů.  Expedice však činí hlavní příjem pro Nepálce. Licence k výstupu začíná na zhruba 25.000 dolarech. Pokud máte méně zkušeností a chcete stoupat se zkušenou skupinou šerpů, tak vás pokus vyjde zhruba na 40.000 dolarů na osobu.

Oblast s nadmořskou výškou větší než 7900m se nazývá mrtvou zónou. V této zóně musí v podstatě každý vyjma extrémně adaptovaných jedinců, dýchat skrze kyslíkové masky. Atmosférický tlak zde dosahuje zhruba třetinové hodnoty, což znamená, že vdechujete zhruba jen třetinu obvyklého podílu kyslíku. Díky těmto extrémním podmínkám je v podstatě nemožné bezpečně vynakládat úsilí k odstraňování těl a většina zesnulých v podstatě spočívá na místě, kde naposledy vydechli.

O těch, kteří zaplatili za svou troufalost daň nejvyšší, si něco povíme dále.

Dost možná nejznámějším tělem na Everestu je Indický horolezec jménem Tsewang Paljor více známý jako ,,Green Boots“ (zelené boty). Tsewang Paljor byl konstáblem u Indo-Tibetské horské policie který zemřel v roce 1996 (během události známe pod pojmem Everestská pohroma). Paljor byl členem tří členné expedice, která se pokoušela stát se první Indickou skupinou, které se podaří vystoupat na Mt. Everest severovýchodní stezkou. Počasí toho roku však bylo horší než předešlé roky a rok 1996 se tak stal jedním z nejsmrtelnějších období pro Mounth Everestské horolezce. Když se přihnala bouře, teplota razantně klesla a viditelnost byla v podstatě nulová. Green Boots se oddělil od své skupiny a ve snaze ukrýt se před nepřízní počasí se posadil pod skalním převisem, kde umrzl. Dodnes slouží jako orientační bod a připomínka toho, co je v sázce pro ostatní, jelikož v podstatě všichni cestou na vrchol jeho tělo míjejí.

David Sharp byl Angličan pokoušející se o zdolání hory se skupinou v roce 2005, ale v závěru mu došli síly a rozhodl si chvilku odpočinout v jeskyňce poblíž ,,Green Boots Cave“ (jeskyně Tsewanga Paljora) podchladil se však do té míry, že se nemohl nadále pohybovat a na místě umrzl. Zhruba 40 jiných horolezců kolem něj prošlo, ale po většinou ho buď neviděli, nebo si ho spletly s Pajlorem (,,Green Boots“). Všimla si ho až další skupina. Bohužel, když se k němu dostali, nebyl již schopen ani samostatně stát a měl obrovské omrzliny.  Jediné co dokázal, bylo říct své jméno a skupinu, se kterou se pokoušel o výstup. Dali mu trochu kyslíku a přesunuli na slunce s nadějí, že snad trochu pookřeje a bude se moci pohnout. S tím ho na místě zanechali a vydali se do základního tábora pro pomoc. Poslední, kdo viděl Sharpa na živu, byl dokumentární štáb filmující výstup Marka Inglise, člověka s dvojitou amputací. Jelikož jejich kamery běžely při setkání se Sharpem, tak disponovali tímto záznamem a použili ho ve svém dokumentu.

 

Francys Arseniev byla Američankou, která spadla oslepená sněhem při sestupu se svou skupinou horolezců v roce 1998, členem skupiny byl i její manžel Sergei. Ten se pokusil jí zachránit, avšak během svého pokusu také zahynul. Dvěma jiným horolezcům (Woodall and Cathy O’Dowd) se k Francys podařilo dostat, dokud byla ještě naživu, avšak nebylo již v jejich silách jí nikterak pomoci (odnést jí nebylo v jejich silách a v podstatě i pokus tak učinit by znamenal jistou smrt i pro ně). Poskytli jí proto pouze trochu svého kyslíku a slovní útěchu. Následně jí nechali na místě samotnou v klidu zemřít a vydali se do základního kempu situaci ohlásit. Tato zkušenost v nich zanechala tak hlubokou stopu, že se po osmi letech na místo vrátili a vystrojili jí improvizovaný horský pohřeb a její tělo přikryli americkou vlajkou a zanechali na místě dopis od její rodiny.

Francys Arsenievová byla první Američankou, která dosáhla vrcholu Mounth Everestu bez kyslíkové bomby.

George Mallory byl věhlasný Anglický horolezec. Dnes po něm zbývá nejstarší tělo na Everestu, které bylo identifikované až v roce 1999 expedicí výzkumníků pátrajících po jeho osudu. Již o desítku let dříve však Čínští horolezci hlásili, že spatřili tělo neznámého Evropana obličejem ve sněhu ležícího mimo hlavní stezku. Na základě tohoto popisu se věřilo, že se jedná o Andrew Irvina, který se pokoušel taktéž vystoupat na vrchol s Mallorym a zmizel beze stop. Během expedice v roce 1933 byla nalezena sekera a lano patřící Irvinovi, díky tomu se všeobecně věřilo, že se jedná o tělo Irvina a né Malloryho. Po ohledání těla v roce 1999 bylo zjištěno, že jeho kůže je pozoruhodně dobrém stavu, ale vyšisovaná po 75 letech působení slunce. Malloryho nejspíše zradilo lano, jelikož měl kolem pasu upevněný jen malý kus, který byl přetržený a v čele díru o velikosti golfového míčku, která naznačovala, že narazil do ostré skály. Tělo Andrew Irvina nebylo dodnes nalezeno.  Mallory byl prvním horolezcem, který se pokusil horu zdolat a to již v roce 1924. (foto hnědé oblečení)

 

Obyvatelé Nepálu považují Mount Everest za posvátný a nechtějí z něj mít hřbitov. Spoustu rodičů těch, kteří na hoře zemřeli žádá o to, aby těla zůstala na místě kde se daný člověk nacházel, když zemřel ale to odporuje nepálským zákonům. Je-li to možné, těla se z hory snášejí k identifikaci a řádnému pohřbu. Ta těla, která jsou v nedostupných oblastech se pokoušejí místní horolezci alespoň zakrýt kamením či odvalit ze zraků ostatních do roklin a nechávají je zapadat sněhem.

V minulosti zahynul zhruba každý čtvrtý z těch, kteří se výstup pokoušeli. V současnosti se každý rok pokouší o výstup zhruba tisícovka horolezců a díky novým technologiím a velkým zkušenostem šerpů umírá již jen zhruba 15 – 20 lidí ročně.

Nechť všichni odpočívají v pokoji.

Zdroje pro tento fakt: (ENG – wiki.com) (ENG – sometimes-interesting.com) (ENG – ozytive.com) (ENG – howstuffworks.com) (CZ – bushcraft.cz) (ENG – wiki.com – seznam horolezců)

Comments are closed